Home

Oferta

Portfolio

Blog

O nas

Kontakt

Sklep internetowy WordPress – co jest Ci potrzebne?

lut 2, 2022

Sklep internetowy WordPress –
co jest Ci potrzebne, aby zacząć?

 

Coraz więcej twórców internetowych i małych marek osobistych zaczyna swoją przygodę z ecoomerce, szukając jednocześnie najlepszego rozwiązania dla siebie i swoich produktów.  Wiem, że dla osób zupełnie niezwiązanych ze światem online samodzielne uruchomienie sklepu internetowego wydaje się skomplikowane. Sama rozmawiając z moimi Klientami, staram się im wytłumaczyć, co będzie nam potrzebne w trakcie realizacji ich projektu i co należy doliczyć do ostatecznej wyceny. Dzisiaj opowiem Wam o pięciu najważniejszych kwestiach, bez których uruchomienie sklepu internetowego opartego na WordPressie nie będzie możliwe, ale jeśli spełnicie te warunki, zasadniczo sklep sam w sobie, będzie mógł zaistnieć. Jako projektant stron oraz sklepów online przechodzę przez nieco bardziej skomplikowany proces, o czym oczywiście, nie informuję Klienta, dla którego pracuję. Nie ma bowiem potrzeby, aby zaznajamiał się on ze wszystkimi technicznymi aspektami mojej pracy. Są jednak narzędzia, które wymagają Twojej ingerencji i współpracy ze mną. Oto kilka z nich.

DOMENA

Pod jakże tajemniczym hasłem kryje się nic innego jak adres Twojej strony/sklepu internetowego np. allestudio.pl. Domenę kupisz w zewnętrznej firmie, która posiada w swojej ofercie taką usługę. Pamiętaj, proszę, aby przy zakupie domeny być jej właścicielem. Dopilnuj tej kwestii, jeśli nie chcesz w przyszłości prosić, upominać, a w najgorszym wypadku płacić wykonawcy swojej strony za odzyskanie dostępu do tej usługi. Adres strony zakończony końcówką .pl zwykle jest darmowy (na pierwszy rok trwania usługi) i można go kupić w tej samej firmie co rzecz następną.

HOSTING

Powiem najprościej, jak się da. Hosting to przestrzeń dyskowa, na serwerze udostępnionym przez firmę, która posiada taką usługę. Nie ma przeszkód, aby domena i hosting, były kupione od dwóch, różnych dostawców, ale z doświadczenia wiem, że łatwiej mieć wszystko w jednym miejscu. Opłatę za hosting ponosisz raz w roku i uczulam Cię na to, aby zwrócić uwagę nie tyle na cenę bieżącą, ale za koszt odnowienia usługi w drugim roku jej trwania. Bardzo często ta informacja (pisana małym druczkiem)  jest przeoczana, a kwota za pierwszy i drugi rok usługi, diametralnie różna.

Osobiście korzystam od lat i zawsze polecam moim Klientom hosting z firmy HashMagnet. Co wyróżnia tę firmę, na tle konkurencji? Klarowna i bardzo uczciwa polityka cenowa, ale przede wszystkim wspaniała i niezawodna obsługa Klienta. Dodatkowym plusem dla nowicjuszy jest darmowa instalacja WordPressa oraz certyfikatu SSL, niezbędnego do prawidłowego działania Twojej strony.

SSL

Dla bezpieczeństwa Twojego sklepu i do szyfrowania połączeń między użytkownikami a stroną internetową służy certyfikat SSL. Jego istnienie zauważysz, kiedy spojrzysz na adres strony www. Jeśli znajduje się tam zamknięta kłódka, a adres strony rozpoczyna się od https:// to znaczy, że połączenie jest bezpieczne. W zależności od firmy certyfikat SSL może być płatny, bądź jak w przypadku usług od HashMagnet darmowy. Co musisz zapamiętać to, aby po jego instalacji w kokpicie WordPressa  zainstalować dodatkową wtyczkę Really Simpe SSL, która aktywuje certyfikat na Twojej stronie.

MOTYW & SZABLON

Wiem, że ten krótki poradnik przeczyta osoba niedoświadczona w temacie tworzenia stron internetowych i nie będzie błędem, jeśli wspomnę o tak oczywistym temacie, jak motyw oraz szablon. Najprościej, choć nieco kontrowersyjnie (wśród wybitnych znawców tematów WP:)) mówiąc, motyw to szablon, który predefiniuje wygląd Twojej strony. Motywy są bezpłatne oraz płatne. Dużo z nich ma swoje wersje podstawowe i premium, które posiadają więcej możliwości w swych zasobach. Odpowiedzialne są między innymi za wygląd Twojej strony kolory, styl przycisków, fonty, układy, bloki etc. Osoba, która profesjonalnie zajmie się Twoim sklepem, może zmodyfikować wyżej wymienione elementy, wedle Twoich preferencji, ale jeśli rozmawiamy o zupełnie podstawowych wymaganiach i sytuacji, w której sama będziesz tworzyć swoją stronę, wybierz motyw, który będzie Ci się podobał.

 

 

WOOCOMMERCE

Przy założeniu, że powyższe elementy są już gotowe, to co pozostało, to wprowadzenie na naszej stronie, funkcjonalności sklepu. W przypadku WordPressa odpowiedzialna za to jest bezpłatna wtyczka WooCommerce. To ona pozwoli Ci na wprowadzenie produktów do sklepu oraz integrację wszystkich funkcjonalności. Pamiętaj, że wtyczka sama w sobie jest bezpłatna, ale jej rozszerzenie o dodatkowe atrakcje bywają płatne. Chodzi tu głównie o integrację systemu płatności online (popularne bramki, Blik), automatyczne wystawianie faktur i integracja z firmą kurierską. Przy założeniu sprzedaży produktów cyfrowych potrzebujesz także rozszerzenia w postaci automatyzacji pobierania produktów.

Dobrnęłyśmy do końca! Oczywiście działania przy uruchomieniu takiej strony są nieco bardziej skomplikowane i osoba, która zajmuje się tym zawodowo, zadba o wszystkie pozostałe aspekty, lepiej niż amator, ale na początku drogi, powyżej opisane aspekty, powinny spełnić minimum wymogów, aby uruchomić sprzedaż. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego krótkiego artykułu, będziesz w stanie samodzielnie postawić swoją stronę, a przynajmniej mieć rozeznanie w temacie kosztów jej utrzymania i tego, o czym pomyśleć, przed jej założeniem. Każdy z powyżej opisanych aspektów da rozwinąć się co najmniej na osobny artykuł i jeśli tylko znajdą się takie głosy, chętnie to zrobię, ale w założeniu te posty, dedykowane są osobą zielonym, które na temat projektowania stron internetowych nie chcą się doktoryzować, a jedynie zaznajomić z tematem, nawet przed zleceniem tego profesjonaliście.

współpraca

Graficzna Opieka Nad Marką

POMOŻEMY CI ZBUDOWAĆ SILNY I SPÓJNY WIZERUNEK TWOJEJ MARKI ORAZ ZAPROJEKTUJEMY TWOJĄ STRONĘ INTERNETOWĄ TAK, ABY PRZYNOSIŁA CI SAMYCH WŁAŚCIWYCH KLIENTÓW

Nowoczesne projekty stron internetowych, grafiki do mediów społecznościowych, logo, newslettery, naklejki, karty podarunkowe, metki, wizytówki, posty promocyjne, zaproszenia, cenniki, formularze zwrotu, papeteria firmowa

MASZ PYTANIA? NAPISZ DO NAS:
KONTAKT@ALLESTUDIO.PL